Välkommen till
Cura Center

 

Cura är ett latinskt ord med flera betydelser.

Vi har valt att använda oss av det namnet för att det bland annat betyder ”vård av..” vilket beskriver väldigt väl hur vi ser på vår uppgift.
Vi vill ta hand om och vårda era fastigheter på bästa sätt.
Detta är vad vi har gjort i så många år och det är det vi kan bäst.
Vi arbetar med en stor ansvarskänsla och vi tar våra uppdrag på allvar. Vi vet vad fastigheter samt deras representanter behöver.

Det handlar om allt från kompetens och sunt förnuft till bemötande och lyhördhet.
Vi skall kunna hålla det vi lovar.


Spetskompetens

Vad gäller kompetens så kan vi erbjuda de allra flesta tjänster för våra kunder. Hela vår grundidé är att vi vill kunna utföra nästan alla jobb med egen personal. Effekten för våra kunder blir att vi förkortar utförandetider, det blir billigare och inga onödiga extra pålägg på priset. Vi har bred personalarsenal där vi ser den interna kompetensutvecklingen som en ren bonus för oss. Jobbar man med de bästa blir man bättre själv. Så har vi även tänkt från början. Anställer vi bara personer som är duktigare än oss själva i varje enskild nisch så vet vi att de kan hålla det vi lovar. Detta öppnar alltså även dörrar för de entreprenadtjänster vi erbjuder. Istället för att anlita någon utifrån anlitar vi alltså oss själva, vilket förövrigt alla kan göra – inte bara våra kontraktskunder, vilket effektiviserar allt för både oss och kund.


Nöjd kund

Vi binder inte upp våra kunder på långa uppsägningstider eller jättelånga kontrakt. Hela poängen med detta är att vi vill att våra kunder skall vara frivilliga. Det handlar om rakhet, tydlighet, ärlighet och kommunikation. Vi kommer aldrig att överdebitera timmar eller vara oskäliga i vår prissättning. Vi hoppas på långsiktiga samarbeten som gynnar alla parter. Då vi dessutom har egen personal i största möjliga utsträckning så kortar vi väntetider, har lägre slutpriser och kunderna vet vem som gör jobben. Det ska alltid finnas en trygghet där för en kund till Cura.

Våra medarbetare


Conny
Conny Brithén
VD/Förvaltare/Projektledare

conny@curacenter.se

Conny
Mattias Lindqvist
Servicechef/Arbetsledare

mattias@curacenter.se

Conny
Lennart Spång
Fastighetsstäd/sanering

lennart@curacenter.se

Conny
Rodrigo Cabezaz
Fastighetsstäd/sanering

rodrigo@curacenter.se


Conny
Tommie Averstedt
Fastighetstekniker/Serviceman

tommie@curacenter.se

Conny
Per Eriksson
Fastighetstekniker/Serviceman

per@curacenter.se

Conny
Göran Claesson
Fastighetstekniker/Serviceman

goran@curacenter.se

Elisabeth
Elisabeth Karlsson
Kundservice/fakturafrågor/felanmälan

elisabeth@curacenter.se

 

Har ni strul eller något fel i fastigheten?
Vi förvaltar er Fastighet med största omsorg och erfarenhet.

Felanmälan